Agnė Zinkevičiūtė
Mokymų trenerė, koučingo specialistė, šokio judesio praktikė.
Apie profesinius pokyčius rimtai pradėti galvoti reikėtų tada, kai jau keletą metų į darbą žingsniuojate susiraukusi, nepatenkinta, kai nebedžiugina veikla, kuri anksčiau įkvėpdavo, kai negelbėja net atostogos.
Jei jaučiate, kad nebeturite energijos, apie esamą darbą net nesinori pagalvoti, verta rimtai susimąstyti, ką kito norėtumėte ir galėtumėte dirbti.
Apie pokyčius pasvarstyti verta ir tada, kai jaučiate, jog turite kitų gebėjimų bei norisi juos išnaudoti konkrečioje srityje, pavyzdžiui, puikiai sekasi ir labai patinka organizuoti renginius šeimai ar draugams, veikla teikia pačias geriausias emocijas, tad kodėl nepabandžius to paversti apmokama mėgstama veikla? Galbūt net toje pačioje darbovietėje yra galimybė keisti darbo turinį?
Nepriklausomai nuo amžiaus, dažniausiai profesiją keisti nelengva. Prieš žengiant naują žingsnį kausto baimė, kuri neleidžia daryti pokyčių. Per ją labai sunku perlipti, tačiau tada verta sau užduoti klausimą: jeigu dabar nieko nekeisiu ir dar 10 ar 20 metų gyvensiu taip pat, kas manęs laukia ateityje? Lengviau bus pasiryžti pokyčiams, jeigu su kažkuo pasikalbėsite apie tai. Svarbu rasti žmogų, kuris girdėtų, palaikytų jus, tačiau ir nepultų įkalbinėti kuo greičiau viską mesti ir gerai neapsvarsčius nerti į naują veiklą.
Jautriems žmonėms yra sunkiau išbūti nepatinkančioje darbo vietoje. Kita vertus, jautruoliai labiau ir bijo žengti pirmąjį žingsnį. Jeigu keisti profesinę veiklą nusprendžia moteris, turinti gerai uždirbantį vyrą, pokyčius daryti yra lengviau nei tai, kuri gyvena viena ir dar vaikus turi išlaikyti. Pastarajai gal reikia kelerius metus dar padirbti sename darbe, kad finansų rezervą sukauptų.
Dirbti sau dažniau ryžtasi drąsūs, nepriklausomi, disciplinuoti, į tikslą orientuoti, taip pat nuoseklūs žmonės.
Neretai moterys, įsivaizduodamos, kad išėjusios iš senos darbovietės susikurs patį idealiausią darbą, pernelyg daug prisifantazuoja ir išsikelia be galo didelius lūkesčius, kurių nepajėgia įgyvendinti, nes per sunku. Todėl prieš keičiant darbą visgi reikėtų atsakingai apgalvoti, ar turite reikiamus įgūdžius naujai veiklai plėtoti, ar turite pakankamai finansų veiklai pradėti? O jei jau esate metusi darbą ir nusivylėte nauja veikla ar paaiškėjo, kad nepavyko kurti verslo, irgi nėra blogai, nes įgijote naujos patirties ir, tikėtina, žinote, kas jums tinka labiausiai. Gal paaiškėjo, kad samdomas darbas visgi jums tinka labiau nei privatus verslas? Geriau pabandyti, nudegti ir grįžti, kur buvote, bet jau su nauja patirtimi, nei kankintis visą gyvenimą galvojant, kad nepasinaudojote gyvenimo galimybe.
Straipsnis spausdintas žurnale „Edita“, Kovo mėn., numeryje (Nr. 3)