Ar galima susikurti sėkmę?

Ar galima susikurti sėkmę?

Stebuklingos tabletės, akimirksniu paverčiančios mus sėkmės kūdikiais, nėra. Tačiau žmogaus valia ir sąmoningumas gali labai daug.


Pokyčius planuokite atsakingai
Sakoma, kad jei patys neplanuosime savo laiko ir gyvenimo, už mus jį suplanuos kiti. Visgi kraštutinumų nereikia: nepavyks visko kruopščiai suplanuoti. Bet pasileisti pasroviui be jokių irklų irgi pavojinga – neaišku, į kokį krantą būsime išmesti ir ar mums tai patiks. Manau, kad kiekvienam reikėtų žinoti, ko nori gyvenime. Bėda ta, kad dažnas lietuvis žinoti bijo, nes tada reikės ką nors keisti. O tai – pripažįstu – tikrai baisu. Baimės mažėja tuomet, kai žmogus pradeda analizuoti situaciją: kas dabar vyksta ir kaip aš norėčiau, kad vyktų? Galima tai daryti pačiam. Tarkime, perskaičius laimės patarimų knygelę (kodėl gi ne? Tai irgi puiku). Galima ir su koučeriu, kurio tikslas – padėti žmogui tapti sąmoningesniam.
Koučerio ir kliento pokalbis vyksta ne „apie orą“. Kiekvienas klausimas, kurį užduoda koučeris, yra apgalvotas. Po truputį žmogus pradeda matyti savo gyvenimą ne kaip atskiras „puzzle“ detales, bet kaip visą dėlionę. Tada jis pats nusprendžia, ko nori ir ką turėtų padaryti, kad to pasiektų. O kartais – ko neverta daryti. Būna, kad žmogus nori to, kas iš tiesų neatneš laimės. Tada mes aiškinamės, kodėl jis to nori, kaip pokytis paveiks jo asmeninius santykius, vaikus, finansinę situaciją. Paaiškėja, kad reikia sukti visai kitu keliu nei atrodė! Tarkime, užsienyje gyvenanti moteris norėjo pradėti magistrantūros studijas Lietuvoje, nes tik taip galėtų tapti vadove ir uždirbti daugiau pinigų. Besikalbant paaiškėjo, kad mokslai Lietuvoje neigiamai paveiktų jos šeimą: ji nematytų augančio vaikučio, vyro pečius užgultų didesnė našta. Negana to, moteris suprato, kad trokštamas darbas jai visai netinkamas. Taip per valandą trukusį pokalbį sutaupėme keliasdešimt tūkstančių litų, kurių būtų reikėję mokslams, ir apsaugojom nuo problemų šeimoje. Bet kokiu atveju svarbiausia yra pačiam sąmoningai priimti sprendimą. Štai neseniai bendravau su mergina, kuriai nesiklostė nei karjera, nei asmeniniai santykiai, šlijo sveikata. Po konsultacijų ji suvokė tikrąsias problemas, slypinčias giliai joje, bet nusprendė ne gilintis į jas, o pirmiausiai keisti darbą. Vėliau, tikino, sugrįš prie giluminių klausimų. Puiku, tai jos apsisprendimas. Svarbiausia nustoti sau meluoti. Tik taip galima gyventi visavertį gyvenimą.
Užsienyje gyvenimo trenerių paslaugos labai populiarios, todėl koučeriai turi specializaciją – vieni konsultuoja karjeros, kiti asmeninių santykių klausimais ir t. t. Visgi retai kada problema „nerandu darbo“ nėra susijusi su gilesniais klausimas apie žmogų. Dėl to reikėtų būti atsargiems renkantis koučerį. Jei konsultantas nesigilina į priežastis, o puola karštai įtikinėti veikti – sustokite. Neapgalvoti sprendimai gali turėti daugiau žalos nei naudos.

 

Agnė Zinkevičiūtė

Mokymų trenerė, koučingo specialistė, šokio judesio praktikė.

Palikite komentarą