Kas lemia sėkmę Jūsų gyvenime?

Kas lemia sėkmę Jūsų gyvenime?

Šį kartą kilo idėja pasidalinti savo mintimis apie sugebėjimo efektyviai komunikuoti svarbą žmogaus gyvenime.

Nesvarbu, ar esate paprastas tarnautojas, ar įmonės vadovas, ar studentas, jums kasdien tenka bendrauti su žmonėmis. Ir nuo to, kaip efektyviai sugebate tai daryti, labai priklauso, kiek sėkmingas esate.

Savo veikloje susitinku su labai daug skirtingų žmonių. Visuomet maniau, kad neturiu bendravimo problemų, sugebu rasti bendrą kalbą su visais žmonėmis. Ir štai neseniai sutikau išmintingą žmogų, turintį tiek daug teigiamų savybių, sukaupusį įspūdingą žinių bagažą, gražų ir išsilavinusį, bet… su juo buvo itin sunku bendrauti.

Pirmojo susitikimo metu jis man pareiškė: „Aš nesusikalbu su žmonėmis, jie visiškai nesupranta, ką jiems sakau, ir tai trunka jau daug metų. Man tai niekuomet netrukdė. Visada dariau taip, kaip man atrodė teisinga. Prieš mėnesį mane atleido iš darbo. Vienas bendradarbis be užuolankų pasakė: „Jei nori susirasti gerą darbą, išmok bendrauti su žmonėmis.“ Tai štai, noriu, kad padėtumėte man išmokti normaliai kalbėtis su žmonėmis.“

Klausiu, kas, jo supratimu, yra normalus bendravimas su žmonėmis. Mano klientas atsako: „Na, kai aš kalbu ir mane supranta. Ir nereikia šimtą kartų kartoti tą patį.“

Štai kaip įdomiai skamba!

Kai per savo vedamus seminarus klausiu dalyvių, su kokiais žmonėmis jiems lengviausia bendrauti, tarp dažniausiai pasitaikančių atsakymų yra šie: „Su tais, kurie moka atidžiai klausytis“, „Su tais, kurie panašūs į mane“, „Su tais, kurie įdomiai kalba“.

Taigi, ko gero, efektyvus bendravimas vyksta tuomet, kai ir vienas, ir kitas pašnekovas turi ką įdomaus pasakyti, bet ne vien tik kalba, o moka ir išklausyti. Išklausyti net ir tą nuomonę, kuri prieštarauja jo nuomonei. O tai jau yra menas. Tačiau jo tikrai galima išmokti.

Tyrimais yra nustatyta, kad net 85 proc. sėkmės mūsų darbinėje veikloje ir asmeniniame gyvenime priklauso nuo mūsų sugebėjimo bendrauti su kitais žmonėmis. Verta susimąstyti!

Kaip jums atrodo, ar mokate bendrauti su žmonėmis? Jei nežinote, galite paklausti savo draugų, bendradarbių, šeimos narių. Taip pat galite jų paklausti, kaip galėtumėte patobulinti savo komunikavimo įgūdžius.
Duosiu jums keletą patarimų:
Išmokite klausytis.

Pagalvokite, kaip jums pačiam patinka, kai jūsų įdėmiai klausosi. Jaučiatės protingas, matote, kad jūsų nuomonę vertina, jaučiatės svarbus, ir jums tai yra malonu. Nesąmoningai imate pasitikėti tuo žmogumi, kuris moka išklausyti.

Pabandykite paeksperimentuoti. Kai kitą kartą klausysitės kito kalbančio žmogaus, pabandykite įsivaizduoti, kad jis — pats įdomiausias jūsų gyvenime sutiktas žmogus. Kaip tokio klausotės? Paprastai žiūrite jam į akis, stengiatės nepraleisti nė vieno ištarto žodžio, nepertraukinėjate, ko gero, dažnai nevalingai linkčiojate galvą, o jūsų akys spindi pritarimu. Aktyviai klausytis nėra paprasta. Žmogaus protas per minutę gali apdoroti apie 500–600 žodžių, tačiau žmogus per minutę gali pasakyti tik apie 150 žodžių. Taigi norint išlaikyti dėmesį klausantis, ką žmogus sako, nenukrypstant į savo mintis, tikrai reikia pastangų. Tačiau besitreniruodami pamatysite, kad sekasi vis geriau, be to, tokiu būdu lavinsite savo asmenybę.

Tie, kurie iš tikrųjų moka klausytis, paprastai sukelia pasitikėjimą, su jais malonu bendrauti, jie yra laukiami kompanijose, gerbiami, su jais norisi praleisti daugiau laiko. Beje, tokie žmonės paprastai yra sėkmingi!

Išsaugokite akių kontaktą.

Jei bendraujant su žmogumi jūsų akys klaidžios erdvėje, tai pašnekovui bus pirmas ženklas, kad jo nesiklausote arba kad tai, ką sakote, yra netiesa. Savimi pasitikintis žmogus nebijo žiūrėti pašnekovui į akis. Nereikia nuolat žiūrėti tiesiai į akis — tai gali varginti. Žiūrėkite į vadinamąją trečiąją akį (ji yra tarp žmogaus akių, šiek tiek aukščiau). Tai padės išlaikyti kontaktą ir kels pasitikėjimą jumis.

Darykite pauzes.

Dažnai žmogui kalbant mes jau turime atsakymą ir nesulaukę, kol jis baigs, jį pertraukdami išsakome savo nuomonę. Tai didelė klaida, kurią, deja, žmonės gan dažnai daro. Išklausykite pašnekovą iki galo, o kai jis baigs kalbėti, padarykite pauzę prieš pradėdami reikšti savo mintis. Tokiu būdu žmogui leisite tęsti savo mintis (galbūt jis tik nutilo norėdamas įkvėpti oro) ar papildyti jas. Be to, pauzės metu geriau perprasite pašnekovo išsakytas mintis, turėsite laiko „skaityti tarp eilučių“.

Pauzės bendraujant turi labai didelę vertę. Deja, dažnai mes jų bijome. Atrodo, kad kuo daugiau kalbėsime, tuo protingesni pasirodysime. Anaiptol.

Užduokite klausimus.

Taip, dažnai mums atrodo, kad puikiai supratome, ką pašnekovas norėjo pasakyti. Bet ar tikrai taip? Visuomet laimėsite, jei užduosite patikslinančius klausimus: „Ką tiksliai turi omeny tai sakydamas?“ Užduodami klausimus parodysite, kad pašnekovo aktyviai klausotės, kad tai, ką jis sako, jums yra svarbu ir įdomu.

Perfrazuokite pašnekovo žodžius.

Išklausę pašnekovo pabandykite tai, ką išgirdote, pasakyti savais žodžiais: „Ar teisingai suprantu, kad … ?“

Perfrazavimo reikšmę ypač supratau pradėjusi dirbti koučingo specialiste, kai individualiai konsultuoju žmones, norinčius gyvenime pasiekti daugiau. Perfrazuojant pašnekovui galima leisti pasitaisyti, jei jis norėjo pasakyti ne tai, ką jūs supratote, arba patvirtinti, kad jūs supratote teisingai. Ir vienu, ir kitu atveju tai rodo, kad jūs atidžiai klausotės. O tai labai stiprina ryšį tarp pašnekovų.

Šie keli patarimai padės pagerinti jūsų bendravimo įgūdžius. Pradėkite jau šiandien. Atkreipkite dėmesį į tai, kaip klausotės kito žmogaus, kaip reiškiate savo nuomonę. Paprašykite šeimos narių, draugų padėti geriau bendrauti. Tiesiog pasakykite jiems, kad nusprendėte tobulinti savo bendravimo sugebėjimus ir paprašykite, kad jie padėtų darydami pastabas. Pastebėkite, kaip pats į jas reaguojate. Nepulkite teisintis. Įsiklausykite, ką žmogus jums sako. Atraskite tas vietas, kur galėtumėte tobulėti. Pradėkite keistis. Ir džiaukitės į jūsų gyvenimą ateinančia sėkme!

Agnė Zinkevičiūtė

Mokymų trenerė, koučingo specialistė, šokio judesio praktikė.

Palikite komentarą