Neduok Dieve, man pasiseks!

Neduok Dieve, man pasiseks!

Daugelis iš mūsų turime du gyvenimus — vieną tikrąjį, kurį dabar gyvename, ir kitą, tą, kurį iš tikrųjų norėtume gyventi, bet dėl tam tikrų priežasčių negyvename.

Tarp šių dviejų gyvenimų yra pasipriešinimas pokyčiams.
Tam, kad gyventum tą gyvenimą, apie kurį svajoji, Tau reikia pasiryžti tam tikriems pokyčiams. Negali tikėtis, kad kas nors kardinaliai pasikeis į gera, jei ir toliau elgsies taip, kaip esi įpratęs. Tu gali priešintis pokyčiams, tačiau jie vis tiek privers Tave anksčiau ar vėliau keistis, ir galbūt Tau ne pačiu priimtiniausiu būdu. Todėl geriau pokyčius kurk pats.

Jei to dar nedarai, matyt, Tavo viduje giliai įsišaknijęs pasipriešinimas pokyčiams. Tu jo nematai, negali paliesti, išgirsti ar užuosti. Bet gali labai aiškiai jausti. Kaip jautiesi, kai vengi  pokyčių?

Ko gero, esi nelaimingas: Tau nuobodu, neramu, jauti nepasitenkinimą, kaltės jausmą. Galbūt jautiesi nesuprastas, o kartais tiesiog nekenti savęs.
Klysti, jei manai, kad Tu vienas toks! Pasipriešinimas pokyčiams natūralus kiekvienam iš mūsų.

Ar sutinki, kad kartu su pasipriešinimu pokyčiams jauti ir baimę? Baimė tiesiog palaiko tavo pasipriešinimą, maitina jį. Kuo didesnė baimė, tuo didesnis pasipriešinimas ką nors daryti kitaip. O ko Tu bijai? Greičiausiai — nesėkmės, o gal kritikos. Bijai pasirodyti juokingas. Bijai būti savanaudis. Bijai skurdo. Bijai, kad negalėsi išlaikyti savo šeimos. O gal bijai mirties?
Visa tai labai rimtos baimės. Bet yra dar viena, labai dažnai pasitaikanti baimė. Tu nustebsi! Daugelis žmonių iš tikrųjų bijo, kad jiems pasiseks! Pažįstama? O kas, jei Tau pasiseks? Kaip tada gyvensi? Kaip keisis Tavo santykiai su šeima, draugais, bendradarbiais? Galbūt keisis Tavo gyvenimo būdas? Juk dėl sėkmės gali pasikeisti visas Tavo gyvenimas. Galbūt teks atsisveikinti su senais draugais. O gal šeima Tavęs nebepalaikys.
Ar esi tam pasiruošęs? Ne, Tu bijai pokyčių. Tu bijai sau prisipažinti, kad iš tikrųjų gali kur kas daugiau nei darai dabar. Kaip manai, kiek savo potencialo iš 100 proc. Tu šiandien panaudoji? Ar galėtum (norėtum) panaudoti daugiau?
Įdomu tai, kad giliai viduje žinai, ko nori ir kaip tai pasiekti. Bet tam reikia rizikuoti, keisti savo įpročius, o šitai nėra lengva. Štai kodėl verčiau renkiesi gyventi vidutinišką, bet pažįstamą, Tau įprastą, saugų gyvenimą. Ir štai kodėl kiekvieną kartą, kai imi svajoti apie geresnę ateitį ir planuoti pirmuosius žingsnius jos link, Tave paralyžiuoja baimė.
Nustebsi, jei pasakysiu, kad baimė yra gerai. Baimė Tau pasufleruoja, ką turi daryti. Būtent tai, ko Tu labiausiai bijai ir yra tai, ką Tau pirmiausia reikia daryti! Nugalėdamas baimę Tu tobulėji.

Neabejoju, kad gyvenime Tau yra tekę įveikti baimę, ir ne vieną kartą. Vadinasi, Tu tai gali! Ar atsimeni, kaip jauteisi tai padaręs? Ir, ko gero, baimę nugalėjai ryžtingai veikdamas? Žinau iš savo patirties, kad baimė bijo veiksmo. Kuo atkakliau veiksi, tuo greičiau Tavo baimė mažės, kol galiausiai visai išnyks!

O tam, kad imtumeis veikti, turi žinoti:
Kas Tavęs esamoje situacijoje netenkina?
Ką idealiu atveju norėtum pasiekti?
Nuo ko pradėti?

Pateiksiu Tau pasipriešinimo pokyčiams formulę, kurią dažnai rodau savo klientams, nesiryžtantiems gyvenime daryti pokyčių.
N × V × P. Ž. > P. P.
N — nepasitenkinimas esama situacija.

V — Tavo vizija (kaip idealiu atveju norėtum, kad būtų).

P. Ž. — pirmas žingsnis vizijos link.
Visa tai yra daugiau nei P. P., t. y. pasipriešinimas pokyčiams.
Taigi jei Tau sunku ryžtis pokyčiams, pažiūrėk į formulę ir dešimties balų sistemoje įvertink esamą situaciją, kiek ja esi nepatenkintas. Kuo aukštesnis balas, tuo labiau Tavęs netenkina esama padėtis.

Tuomet pabandyk apsibrėžti viziją. Ką norėtum pasiekti, kad esama situacija pasikeistų į gera? Kaip naujoji situacija turėtų atrodyti idealiu atveju? Kiek iš 10 balų ji Tau atrodo patraukli?
Ar žinai, kokį pirmą žingsnį reikia padaryti vizijos link? Kiek jis Tau aiškus? Įvertink balais.

Jei balai aukšti, nėra jokios priežasties bijoti pokyčių. Tu juos tiesiog atliksi.

Jei nors vieną iš formulės sudedamųjų įvertinai mažiau nei 7 balais, greičiausiai tai ir bus ta priežastis, dėl kurios Tu neatlieki pokyčių.
Tarkime, kad nepasitenkinimas esama situacija yra vertinamas 7 balais, vizijos patrauklumas — 5 balais, o pirmas žingsnis — 8 balais. Tu neatlieki pokyčių, nes vizija, kurią nusibrėžei, nėra tiek patraukli, kad stengtumeisi keisti esamą situaciją. Siūlau padirbėti ties vizija, kol ją galėsi įvertinti 9 ar 10 balų, tuomet natūraliai Tavo nepasitenkinimas esama situacija pakils ir pokyčius atlikti bus kur kas lengviau.
Pavyzdžiui, Tu nori uždirbti daugiau pinigų. Žinai tiksliai, kiek norėtum uždirbti per mėnesį. Tačiau nieko nedarai, kad tai pasiektum. Kodėl? Pamąstyk, kaip pasikeistų Tavo gyvenimas, jei uždirbtum norimą sumą pinigų? Ką galėtum sau leisti? Kaip atrodytų Tavo laisvalaikis? Kur gyventum? Kokį automobilį vairuotum? Kokie žmonės Tave suptų? Ką galėtum suteikti savo artimiesiems? O gal ir nepažįstamiems? Rašyk viską, kas ateina į galvą. Kuo patrauklesnę viziją sukursi, tuo labiau suprasi, kad dabar Tavo uždirbami pinigai Tave riboja nuo geresnio gyvenimo.
O kokį pirmą žingsnį turėtum žengti, kad uždirbtum dar daugiau pinigų? Tu tikrai žinai. Tiesiog pamąstyk. Ir veik! O jei pakeliui į tikslą imsi jausti pasipriešinimą, baimę, žinok, kad eini teisingu keliu! Tavo baimė nori Tave išlaikyti komforto zonoje, kurioje Tau saugu, tačiau tik išsiveržęs iš jos Tu tobulėsi, pasieksi daugiau ir nebenorėsi grįžti atgal. Taigi nesustok!
Kitame straipsnyje papasakosiu apie koučingą (angl. „Coaching“ — „ugdantysis vadovavimas“), kuris padeda išlaisvinti žmogaus potencialą, skatina pokyčius, didina asmeninį efektyvumą, pasitenkinimą darbu ir gyvenimu.

Agnė Zinkevičiūtė

Mokymų trenerė, koučingo specialistė, šokio judesio praktikė.

Palikite komentarą